سوالات مربوط به ثبت شرکت

تفاوت شرکت های هولدینگ با شرکت های سرمایه گذاری چیست ؟

شرکت‌های مادر (Holding Company) شرکت‌هایی هستند که با تاسیس یا خرید اکثر سهام شرکت‌هایی که ویژگی مشترک دارند علاوه بر اداره آن شرکت‌ها با ایجاد زمینه‌های هم‌افزایی یا تکمیل چرخهء کامل یک فعالیت، از تولید مواد اولیه، بازرگانی داخلی و خارجی برای خرید مواد اولیه، تولید کالا، توزیع و فروش و حتی خدمات، سعی در کسب سود تمام چرخه از طریق شرکت‌های تخصصی فعال در اجزای چرخه می‌کنند. برخی از شرکت‌های مادر، ممکن است در شرکت‌های مختلف در یک فعالیت اقتصادی سرمایه‌گذاری کنند. مثلا سهام‌دار تمام یا اکثریت تعدادی شرکت تولید دارو یا مواد غذایی باشند تا در همهء انتخاب‌های مشتریان، سهم خود را به دست آورند. بنابراین شرکت‌های مادر، مدیریت شرکت‌های تحت تملک خود را دارند و کم‌تر مبادرت به فروش آن‌ها می‌کنند. مگر این‌که سیاست جدیدی اتخاذ کنند و به همین دلیل برخی از شرکت‌های خود را بفروشند.
شرکت‌های سرمایه‌گذاری (Investment Company) به قصد دخالت در مدیریت، در شرکت‌ها سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و اصولا دیدگاه بلندمدت در خرید سهام ندارند. به محض آن‌که سود مورد نظر خود را محقق یافته ببینند، سهام یک شرکت را می‌فروشند و سهام شرکت‌های دیگر را می‌خرند یا در صورتی که در چشم‌انداز کوتاه‌مدت، کاهش ارزش سهامی را مشاهده کنند، آن سهم را خواهند فروخت. این نوع شرکت‌های سرمایه‌گذاری، در پی به دست آوردن سود از نوسانات قیمت سهام در بازار هستند و قاعدتا باید فقط در سهام پذیرفته شده در بورس سرمایه‌گذاری کنند.در حال حاضر، اکثر شرکت‌های سرمایه‌گذاری در ایران همزمان هر سه فعالیت شرکت مادر، شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری و شرکت سرمایه‌گذاری را دارند. شیوه مدیریت شرکت مادر و نوع برخورد آن با شرکت‌های تابعه با شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری و شرکت سرمایه‌گذاری متفاوت است. در نتیجه گردآوری مجموعه ناهمگونی از فعالیت‌ها موجب می‌شود که انرژی مدیریت شرکت‌ها مصروف مسایلی شود که هم‌جنس نیستند و در نتیجه تمرکز و تخصص حرفه‌ای هم در یک بخش به سختی ایجاد می‌شود.
مدت اعتبار گواهی ثبت نام و علائم تجاری چقدر است و آیا قابل تمدید است؟

مدت اعتبار گواهی ثبت نام و علائم تجاری ۱۰ سال می باشد که هر ۱۰ سال قابل تمدید می باشد و چنانچه ظرف ۱۰ سال تمدید نگردد و ۶ ماه از تاریخ اعتبار گذشته باشد صاحب گواهینامه می بایست جهت ثبت نام و علامت تجاری خود دوباره اقدام نماید

مدارک لازم جهت ثبت نام و علائم تجاری چیست؟

الف: کپی مدارک هویتی شخصی متقاضی
ب: مدارکی دال بر فعالیت شخص متقاضی از قبیل جواز کسب، جواز تأسیس، کارت بازرگانی، پروانه بهره برداری، جواز فعالیت از یکی از سازمانها، نهادها، وزارتخانه ها، اتحادیه ها و سایر مراجع دولتی.

چه اشخاصی می توانند نام و نشان تجاری (لوگو) خود را به ثبت برسانند؟

هرشخص اعم از حقیقی یا حقوقی (شرکت یا فرد) مدارکی دال بر تولید – توزیع – بسته بندی- خرید و فروش و یا واردات و صادرات کالا) و یا مدارکی جهت فعالیت در زمینه خدماتی خواص داشته باشد می تواند در همان زمینه تقاضای ثبت نام و لوگوی خود را بدهد.

آیا می توان نوع شرکت را از مسئولیت محدود به سهامی خاص و یا بالعکس تبدیل کرد؟

طبق بخشنامه ۹۲/۹۰۵۳۶ مورخ ۲۶/۰۵/۹۲ اداره ثبت شرکتها تبدیل نوع شرکتها به نوعی دیگر امکان پذیر نیست و فقط درخصوص شرکت سهامی خاص که قابل تبدیل به شرکت سهامی عام خواهد بود.

چه تغییرات و تصمیماتی می توان در شرکت انجام داد؟چه مدت زمان جهت ثبت تغییرات لازم است؟

هرگونه تغییرات و تصمیماتی اعم از (تغییر نام – تغییر موضوع یا الحاق به موضوع- تاسیس شعبه قانونی- تغییر آدرس-افزایش و کاهش سرمایه – تبدیل نوع سهام به بانام یا بی نام – تغییرات تعاد مدیران و تغییر در سایر مواد اساسنامه – تعیین مدیران- تعیین بازرسین- تصویب تراز و سود و زیان سالیانه – تغییر و تعیین سمت مدیران و تغیین و تغییر حق امضاء) پس از ثبت شرکت در هر زمانی قابل انجام می باشد.

پس از ثبت شرکت آیا کار دیگری نیز باید انجام داد؟

پس از ثبت شرکت و موسسه، شرکتها می بایسد ظرف یک هفته دفاتر تجاری خود را پلمپ نمایند و بلافاصله نسبت به تعیین حوزه مالیاتی و اخذ کد اقتصادی اقدام نمایند وگرنه مسئول جرائم قانونی خواهند شد و همچنین باید ظرف ۲ ماه از تاریخ ثبت نسبت به پرداخت ۲ در هزار سرمایه شرکت به حوزه مالیاتی خود اقدام نمایند در غیر اینصورت دو برابر جریمه خواهند شد.

چه مدارکی پس از ثبت شرکت به دستم خواهد رسید؟

درخصوص شرکتهای با مسئولیت محدود:
۱)تقاضانامه + شرکتنامه + ممهور به مهر اداره ثبت
۲) آگهی تأسیس
۳) روزنامه رسمی و درج سایت رسمی روزنامه رسمی
۴)پلمپ دفاتر
۵) مهر
درخصوص شرکتهای سهامی خاص :
۱)اظهارنامه + اساسنامه
۲) آگهی تأسیس
۳) روزنامه رسمی و درج سایت رسمی روزنامه رسمی
۴)پلمپ دفاتر
۵) مهر

تفاوت بین شرکت سهامی خاص با شرکت مسئولیت محدود چیست ؟

1ـ در شرکت با مسئولیت محدود تعداد شرکاء حداقل ۲ نفر و در شرکت سهامی خاص تعداد سهامداران حداقل ۳ نفر می باشند .
۲ـ درشرکت سهامی خاص حداقل ۳۵% سرمایه باید نقدا دریکی از شعب بانکها تودیع و گواهی مربوطه ارائه و ۶۵% درتعهد سهامداران باشد . در شرکت با مسئولیت محدود باید کل سرمایه تحویل مدیر عامل شرکت شده و مدیر عامل اقراربه دریافت نماید و ارائه گواهی بانکی دال بر انجام این امر ضرورت ندارد.
۳ـ انتخاب بازرس اصلی و علی البدل درشرکت سهامی خاص اجباری ولی در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است .
۴ـ مدت مدیریت در شرکت سهامی خاص حداکثر دو سال می باشد که قابل تمدید است و در شرکت با مسئولیت محدود مدیران شرکت برای مدت نامحدود انتخاب می شوند و همچنین مخیر خواهند بود که مدتی برای مدیران در اساسنامه شرکت مقرر دارند .
۵ـ انتخاب روزنامه کثیر الانتشار درشرکت سهامی خاص برای درج آگهی های دعوت شرکت درسهامی خاص الزامی و در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است .
۶ـ شرایط احراز حدنصاب درمجامع عمومی درشرکت سهامی خاص سهل تر ودر شرکت در مسئولیت محدود با توجه به نوع شرکت مشکل تر می باشد .
۷ـ سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی شود و شرکاء فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات می باشند .
۸ـ مدیران در شرکت سهامی خاص الزاما بایستی سهامدار بوده یا تعداد سهام وثیقه مقرر در اساسنامه را تهیه وبه صندوق شرکت بسپارند . مدیران در شرکت با مسئولیت محدود بصورت موظف یا غیر موظف که از بین شرکاء یا از خارج انتخاب می شوند انجام وظیفه خواهند نمود .
۹ـ تقسیم سود در شرکت سهامی خاص به نسبت تعداد سهام و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه شرکاء تقسیم خواهد شد و در شرکت با مسئولیت محدود می توانند در اساسنامه ترتیب دیگری برای تقسیم سود مقرر دارند .
۱۰ـ حق رای در شرکت سهامی خاص به تعداد سهام در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه خواهد بود .
۱۱ـ تقویم سهم الشرکه غیر نقدی در شرکت با مسئولیت محدود توسط شرکاء صورت می گیرد شرکاء دراین خصوص دارای مسئولیت می باشند . تقویم آورده غیر نقدی در شرکت سهامی خاص با کارشناسان رسمی دادگستری خواهد بود .

برای ثبت شرکت چه مدارک و اطلاعاتی لازم است؟

الف: کپی مدارک هویتی شامل شناسنامه و کارت ملی + گواهی عدم سوء پیشینه مدیرعامل و اعضاء هیئت مدیره + کپی شناسنامه و کارت ملی و گواهی عدم سوء پیشینه بازرس اصلی و علی البدل ( در شرکتهای سهامی خاص)
ب: نام شرکت
پ: موضوع شرکت
ج : آدرس شرکت ( می بایست فقط در محدوده منطقه ثبتی شرکت باشد)
چ:میزان سرمایه شرکت
و: تعیین سهامداران و میزان سهام آنها
ه: تعیین مدیران شرکت و سمت آنها ( مدیرعامل،رئیس هیئت مدیره، نائب رئیس هیئت مدیره)
ر: حق امضای شرکت
ز: تعیین بازرسین شرکت (مخصوص شرکتهای سهامی خاص)
نکته : بازرسین نباید هم فامیل اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل باشند.

سوالات مربوط به دعاوی حقوقی

در صورتیکه در معامله شرطی قرار داده شود بدین نحو که در صورت عدم پرداخت وجه چک (ثمن معامله) در موعد مقرر معامله باطل می شود ، آیا چنین شرطی صحیح است یا خیر ؟ و در صورت صحیح نبودن آیا شرط مزبور مبطل عقد می باشد یا خیر ؟

نظر به اینکه به موجب ماده 223 قانون مدنی ، معامله واقع شده محمول بر صحت است مگر اینکه فساد آن معلوم شود و شرط عدم پرداخت ثمن معامله شرط خیار فسخ بوده و از جمله شروط مبطل عقد نمی باشد ، بنابراین شرط مذکور صحیح است.

در صورت انقضای مدت اجاره و عدم تخلیه ملک توسط مستاجر ، موجر چه راه حل های قانونی دارد؟

با توجه به ماده 494 قانون مدنی ، با انقضای مدت اجاره موجر می تواند ضمن طرح دعوای تخلیه ملک نسبت به شرایط مندرج در اجاره نامه نیز طرح دعوا کند .

آیا موجر می تواند در هنگام تخلیه عین مستاجره ، اجاره بهای معوقه را از مبلغ ودیعه کسر کند ؟

در مواردی که مستاجر پس از انقضای مهلت اجاره از عین مستاجره را تخلیه نمی کند و موجر برای تخلیه به دایره اجرای اداره ثبت مراجعه کند ،باید کل مبلغ ودیعه را به آن دایره بسپارد و همزمان گواهی دفتر شعبه دادگاه صالح را مبنی بر تسلیم دادخواست مطالبه ی ضرر و زیان به دایره اجرا تحویل دهد . دایره اجرا ، همان مبلغ را به مستاجر نمی دهد و پس از صدور رای دادگاه و کسر مطالبات موجر ، اقدام به رد آن به مستاجر می کند .

چنانچه دارنده و صادرکننده چک در نحوه پرداخت مبلغ چک توافق کنند آیا موضوع چک بلامحل با گرفتن گواهی عدم پرداخت در ظرف مدت 6 ماه قابل تعقیب کیفری است؟

توافق بر اینکه مبلغ چک به طور اقساط پرداخت شود در واقع تبدیل تعهد است و با توجه به نص صریح بند 1 ماده 292 قانون مدنی در واقع تبدیل تعهد رخ داده و بنابراین متعهد نسبت به تعهد اصلی (پرداخت چک بلامحل)بری می گردد.

پرداخت سرقفلی چه زمانی ساقط می شود ؟

در مواردی که حکم تخلیه محل کسب و پیشه به لحاظ تغییر شغل باشد به استناد بند 7 ماده 14 قانون روابط موجر و مستاجر مصوب 1356 حق سرقفلی به مستاجر تعلق نمی گیرد

سوالات مربوط به دعاوی کیفری

آیا می توان به استناد به فیلم ضبط شده ای شکایتی تنظیم و از شخصی در دادگاه شکایت کرد ؟

ادله اثبات جرم عبارتند از اقرار ،شهادت ، قسامه و سوگند در موارد مقرر قانونی و علم قاضی .بنابراین فیلم ضبط شده یا صدای ضبط شده و سایر مواردی از این دست نمی تواند به عنوان تنها دلیل شاکی ، کافی باشد. هرچند که می توان چنین مواردی را به عنوان اماره در کنار سایر امارهها قرار دادکه قاضی رسیدگی کننده به پرونده بتواند براساس آن به علم کافی در مورد قضیه دست یابد و رای صادر کند .

چنانچه بر اثر تصادف شخص آسیب می بیند و برای ایشان مبلغ50 میلیون دیه تعیین می شود ولیکن تعهد بیمه تا سقف 20میلیون است برای مطالبه مازاد چه باید کرد ؟

با توجه به اینکه مقصر حادثه می بایست خسارت وارده را که شامل دیه و هزینه های پزشکی است پرداخت نماید لذا شخص مصدوم می تواند درخواست نماید که مقصر تا چرداخت تمام دیه در زندان باشد . ضمن اینکه جهت مطالبه هزینه های پزشکی می تواند مستنداً دادخواست حقوقی مطرح نماید.

آیا صرف نگهداری مشروبات الکلی در منزل جرم است؟

بر اساس ماده 702 قانون مجازات اسلامی خرید ، حمل و یانگهداری صرف مشروبات الکلی جرم است و مرتکب به سه ماه تا شش ماه حبس و یا تا 74 ضربه شلاق محکوم می شود.

آیا خسارات وارده که ناشی از تصادف رانندگی بوده و منجر به صدور دیه توسط مقصر شده قابل مطالبه است ؟

خسارات مقوله جدایی از دیه می باشد بنابراین کلیه خسارات وارده به شاکی از جمله خسارت ایام بیکاری و هزینه بیمارستان و درمان و امثال آن قابل مطالبه می باشد

آیا پیش فروش آپارتمان به صورت سند عادی جرم است ؟

با توجه به کلاهبرداری هایی در این موارد پیش آمده بود ، قانونگذار برای جلوگیری از این موارد ضمن تصویب قانون مربوط به پیش فروش آپارتمان مقرر نمود که کلیه پیش فروش ها باید از طریق سند رسمی انجام شود .

سوالات مربوط به دعاوی خانواده

پدری در وصیت نامه اموال خود را بین فرزندانش اعم از 2پسر و1 دختر به میزان مساوی تقسیم نموده است. آیا این امکان وجود دارد که وصیت مزبور را بهم زد و اموال وی را طبق قانون تقسیم شود؟

طبق قانون فرد حق دارد تا یک سوم از کل اموالش را وصیت نماید و ورثه حق اعتراض ندارند و مازاد بر یک سوم منوط به اجازه ورثه می باشد و اگر اجازه دهند وصیت به طور کامل اجرا میشود وگرنه هر یک از ورثه که اجازه داد میزان وصیت شده فقط از ارث او کم می شود. همچنین یادآور می شود چنانچه ورثه قبل از فوت موصی وصیت نامه را امضاء کنند بعد از فوت حق رجوع ندارند.

مادرم فوت نموده و دو برادر هستیم. پدر بزرگ و مادر بزرگ ما هم زنده هستند. سهم الارث بنده چقدر است؟

طبق قانون یک ششم به مادر بزرگ،یک ششم به پدر بزرگ شما و مابقی بین دو برادر به نسبت مساوی تقسیم می شود. البته در سوال فوق مشخص نشده است که پدر شما نیز زنده است یا خیر. اگر زنده باشد به وی یک چهارم از اموال مادرتان تعلق می گیرد و ارث اینگونه تقسیم می شود: یک ششم پدربزرگ، یک ششم مادر بزرگ، یک چهارم پدر شما و مابقی بین شما و برادرتان به نسبت مساوی تقسیم می شود.

زن و شوهری به دلیل اختلافات، از یکدیگر جدا می شوند. پس از 1 ماه از طلاق شوهر فوت میکند. آیا به زن ارث تعلق میگیرد؟

در این حالت به زن ارث تعلق نمی گیرد. طلاقی که دادگاه حکم آن را صادر میکند و سردفتر صیغه آن را جاری می‌کند از نوع طلاق باین است و رابطه زن و شوهر به طور کلی قطع می شود. اگرچه در زمان عده، زن حق ازدواج ندارد اما این مسأله باعث نمی شود که زوجین در این مدت از یکدیگرارث ببرند. بنابراین هیچ یک از دو طرف از یکدیگر ارث نمی برند. فقط در فرضی که طلاق رجعی باشد در زمان عده زن و مرد از یکدیگر ارث می برند که این نوع طلاق امروزه عملا کاربرد چندانی ندارد مگر اینکه صراحتأ در حکم دادگاه قید شده باشد که طلاق رجعی است یا در فرض طلاق خلع و مبارات در صورتی که زن به عوض طلاق رجوع کند که در این صورت در مدت عده طلاق زن در حکم زوجه بوده و از شوهر ارث می‌برد و بالعکس.

اعسار چیست؟

طبق ماده 1 قانون اعسار هر کسی است که به واسطه عدم کفایت دارایی یا عدم دسترسی به مال خود قادر به تادیه مخارج محاکمه یا دیون خود نباشد. مرجع رسیدگی به دعوای اعسار نیز محکمه‌ای است که به دعوای اصلی رسیدگی کرده است. به عنوان مثال شخصی که قادر به پرداخت یکجای مهریه همسر خود نیست با دادن دادخواست اعسار در واقع تقاضای قسطی شدن کل مهریه را دارد و پس از اثبات عدم توانایی در پرداخت یکجا در دادگاه حکم اعسار از پرداخت یکجا توسط قاضی صادر می‌شود.

حدود یک ماه و نیم است که برگه طلاق خود را از دادگاه گرفته‌ام و میخواهم بروم به محضر تا صیغه طلاق جاری شود ولی شوهرم حاضر به آمدن به محضر نیست، چه اقدامی مناسب است؟

دفتر ثبت طلاق مراتب عدم حضور زوج را به دادگاه اعلام میکند و پس از اجرای صیغه طلاق توسط دادگاه دستور ثبت و اعلام آن به دفتر ثبت طلاق صادر میشود.

آیا زنی که پس از مرگ شوهرش، مجدداً ازدواج کرده می تواند بعد از ازدواج دوم، از ورثه شوهر اول خود تقاضای دریافت مهریه کند؟

بله می تواند، چون مهریه طلب عندالمطالبه است و از ماترک متوفی می توان مطالبه نمود.آیا در صورت فوت زوج ، زوجه می تواند تقاضای حذف نام زوج از شناسنامه را درخواست نماید؟

به لحاظ وقوع عقد نکاح در شناسنامه هریک از زوجین حذف آن امکانپذیر نمی باشد . در نیجه در صورت فوت زوج و یا وقوع طلاق ، مراتب در ستون ملاحظات شناسنامه درج خواهد شد.

نفقه چیست و به عهده کیست؟

نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض که به موجب ماده 1106 قانون مدنی نفقه عیال به عهده شوهر و به موجب ماده 1199 نفقه اولاد به عهده پدر است و به موجب ماده 1200 نفقه پدر و مادر با رعایت الاقرب فالاقرب به عهده اولاد و اولادِ اولاد است. ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه به موجب ماده 642 قانون مجازات اسلامی سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس می باشد.


آخرین اخبار

Template not found: /templates/Default/boxquestion.tplTemplate not found: /templates/Default/boxquestion.tplTemplate not found: /templates/Default/boxquestion.tplTemplate not found: /templates/Default/boxquestion.tplTemplate not found: /templates/Default/boxquestion.tplTemplate not found: /templates/Default/boxquestion.tpl


تگ های مطلب: ثبت شرکت سهامی خاص، ثبت شرکت تعاونی، شرکت با مسئولیت محدود، ثبت شرکت سهامی عام، ثبت مالکیت فکری